👤

Sodiul reactioneaza oxigenul si formeaza peroxid de sodiu. Calculati masa (grame) de sodiu avand in vedere ca se formeaza 0,1 moli de peroxid de sodiu​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Na react. cu O2----> Na2O2

0,1moli Na2O2

g,moli Na

xmoli             0,1moli

2Na + O2= Na2O2

2moli           1mol

x= 0,1 . 2= 0,2 moli Na

m= n .M

m= 0,2moli  . 23g/moli= 4,6 g Na

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari