👤

Violeta cumpără 4 kilograme de cartofi și 3 kilograme de roșii plătind 12 lei. Sa se afle cat costa 1 kilogram de cartofi știind că este de două ori mai ieftin decat 1 kilogram de roșii? Va rog până maine

Răspuns :

Răspuns:

2 kg cartofi =1 kg roșii (la preț)

3 kg roșii=prețul a 6 kg de cartofi

4 kg +6 kg= 12kg

10 kg cartofi=12lei

1 kg cartofi= 12:10=1,2 lei

Explicație pas cu pas:

Sper că te-am ajutat!