Răspuns :
Ce concentrație are o soluție obținută prin dizolvarea a 20 g sodă în 140 g g apă?
md= 20 g
m.apa= 140 g
ms = md+m.apa = 20+140 = 160 g
c%= mdx100/ms = 20x100/160 = 12,5%
Dacă adăugăm 30 g apă care este noua concentrație a soluţiei obținute?
m.apa= 30 g
ms.f = 160+30 = 190 g
c.f. = mdx100/ms.f = 20x100/190 = 10,53%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!