👤

Un automobil care se deplaseaza pe o autostrada rectilinie porneste de la km 12 la ora 8 si 45 minute deplasandu se cu viteza constanta.La ora 10 si 15 minute ajunge la km 120.Care a fost viteza de deplasare a automobilului exprimat in m/s?Dau coroana va rog multam test la fizica si imi da 2

Răspuns :

Explicație:

viteza = distanta / timp

in cazul asta distanta (Δd) = 120 - 12 = 108 km = 108 000 m

iar timpul (Δt) = 10h 15min - 8h 45min = 1h 30min = 1,5h = 5400 s

deci viteza = 108 000 / 5400 = 20 m/s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari