Răspuns :
Răspuns:
C3H6O acetona
MC3H6O=3x12+6x1+16=58g/mol
1mol C3H6O=58g
58gC3H6O...........36gC.............6gH..............16gO
100gC3H6O............x%C............... y%H...........z%O
x=100x36/58= calculeaza
y=100x6/58= callculeaza
z=100x16/58=calculeaza
formula moleculara C3H6O
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!