Răspuns :
Răspuns:
md=40g
mapa=360g
ms=md+mapa=40+360=400g
c=md×100/ms=40×100/400=4000/400=10%
c=10%
c = md*100/ms
md = 40 g
ms = md + m apă = 40+360 = 400 g soluție
c = 40*100/400 = 10%
md = 40 g
ms = md + m apă = 40+360 = 400 g soluție
c = 40*100/400 = 10%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!