👤

Ce volum de C6H6 (p = 1,23 g/cm3) se extrage din 1t benzină rezultată la reformarea catalitică? Benzina conţine 25% C6H6, iar randamentul separării este 90%.
ajutor va rog​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

benzina -> (η) C₆H₆

m benzina= 1 t=1000 Kg

m C₆H₆= 0,25*1000=25*10=250 kg

250 kg ........ 100 %

x kg ........ 90% (randament) => x= m C₆H₆ extras= 225 kg

ρ= m/V => V=m/ρ= 225*1000/1,23= 182926,8 m³

                                       

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari