👤

7 kg de roșii costă 21 RON Cât costă 3 kg de roșii de același fel va rog​

Răspuns :

Răspuns:

cat costa un kg de roșii?

21:7=3

Cât costă 3 kg de roșii?

3x3=9

Răspuns:

9 RON

Explicație pas cu pas:

! Împărțim costul la numarul de kilograme:

21 : 7 = 3 => 1 kg de roșii costa 3 RON

! Înmulțim costul unui kg de roșii cu nr de kg dorite:

3 * 3 = 9 => 3 kg de roșii costa 9 RON