Răspuns :
Răspuns:
cat costa un kg de roșii?
21:7=3
Cât costă 3 kg de roșii?
3x3=9
Răspuns:
9 RON
Explicație pas cu pas:
! Împărțim costul la numarul de kilograme:
21 : 7 = 3 => 1 kg de roșii costa 3 RON
! Înmulțim costul unui kg de roșii cu nr de kg dorite:
3 * 3 = 9 => 3 kg de roșii costa 9 RON
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!