👤

Şase kg de lămâi şi 4 kg de cartofi costă 52 de lei. Ştiind că 6 kg de lămâi costă tot cât 9 kg de cartofi , să se afle cât costa 1 kg de lămâi şi cât costă 1 kg de cartofi.


Răspuns :

Răspuns:

52 lei ÷2 =26 lei 26 ÷2=13

1 kg de cartofi costa 13 lei

(13×9)=117 lei

4 kg de lamai costa 117 lei

Explicație pas cu pas:

Datele problemei

4 kg cartofi=52lei

6kg lamai costa cât 9 kg cartofi

Cat costa 1 kg de lamai dar 1 kg de cartofi?