Am si eu nevoie de ajutor la doua probleme daca se poate.
5. Știind că un kilowattoră (1kWh) este căldura dezvoltată într-o oră într-un conductor care la tensiunea de 2 kV este traversat de un curent de 5 A, să se afle această căldură exprimată în jouli.
6. Fie un nod de circuit alcătuit din 2 curenți care intră și 3 curenți care ies din nod. Să se calculeze valoarea unui curent care iese din nod, știind că valorile celorlalți curenți sunt: I = 20 mA; I = 65 mA; I = 18 mA și I = 44 mA.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!