👤

V- 10 m/s=? km /h BUNA AM NEVOIEE URGENT DAU COOROANA ​

Răspuns :

Salut,

[tex]v=10\ \dfrac{m}s=10\cdot\dfrac{1000}{3600}\dfrac{m}s\cdot\dfrac{3600}{1000}=10\ \dfrac{km}h\cdot 3,6=36\ \dfrac{km}h.[/tex]

Ai înțeles rezolvarea ?

Green eyes.