6 g de sodă caustică sau dizolvată în apă și sau obținut o soluție de concentrație 12% Ce masa de apă a fost necesară dacă soda caustică folosită conținutul 10% impurități insolubile?

Răspuns:
calculez masa de soda pura, stiind p= 90%
p=m,purx100/m,impur---> m,p= 6x90/100g= 5,4g soda pura
-calculez masa de solutie
c=mdx100/ms---> ms= 5,4x100/12g=45g
dar ms=md+ m,apa---> mapa= 45g-5,4g= 39,6g
Explicație: