Răspuns :
Explicatie pas cu pas
5 kg prune .......................... 15 lei
8 kg prune ........................... x lei
• { daca 5 kg de prune costa 18 lei , atunci 8kg va costa mai mult }
x= 8×15 / 5
x=120/5
x=24 lei
Raspuns : 24 lei =>> pretul a cate 8 kg prune
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5kg..................................15 lei
8kg.....................................x lei
x=8·15/5=8·3=24 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!