Răspuns :
Răspuns:
4 mol hidrogen
Explicație:
H₂ + S → H₂S
M(H₂S) = 2A(H) + A(S) = 2 × 1 + 32 = 34 g/mol
n(H₂S) = m(H₂S) / M(H₂S) = 136g / 34 g/mol = 4 mol
1 mol H₂.....1 mol H₂S
y mol H₂.....4 mol H₂S
y = 4 mol H₂
-Mihai
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!