Răspuns :
Răspuns:
okkkk
Explicație pas cu pas:
Metoda comparației:
Mama a plătit pentru 5 kg de zahăr și 3 kg de orez 190 de lei,iar vecina ei a plătit 3 kg de zahăr și aceași cantitate de orez150 de lei .Câți lei costă un kg din fiecare produs?
Metoda mersului invers:
Corina are o sumă de bani .Cu a treia parte din suma ea își cumpără o carte,iar cu un sfert din rest ,un stilou Ce suma a avut la început,daca acum mai are 21 de lei ?
Metoda falsei ipoteze:
La o gradina zoo ,in doua cuști erau în total 14 papagali și tigri, care aveau la un loc 36 de picioare.Cati papagali și tigri erau?
Metoda figurativa :
Alexandra are de 5 ori mai multe mere decât Crina .Câte mere are fiecare,daca împreună au 18 mere?
Sper că te am ajutat!!
Coroniță plsss???
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!