👤

un corp este aruncat în jos de la înălțimea de 50 m , viteza inițială de 20 de Min pe secundă. calculează viteza cu care atinge solu?


Răspuns :

Răspuns:

Presupun ca ai vrut sa zici Vi = 20 metri pe secunda (m/s)

Se foloseste legea lui Galilei: Vf² = Vi² + 2 * a * Δx

a=9.81m/s²,  Δx = 50m, Vi = 20m/s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari