Răspuns :
Explicație pas cu pas:
a) Avem 20 de elevi:2+2+3+6+5+1+1=20 elevi
Raportul notelor de 10:
Rn10=Nr elevi cu nota 10/Nr total elevi=> Rn10=2/20=1/10
b)Cat la suta au note de 9:
Notam cu X% cat la suta au nota 9 si calculam in felul urmator:
x%*20=2 (calculam cat la suta din numarul total de elevi sunt)
x/100*20=2 => 20x/100=2 => 20x=200 => x=10% => 10% din elevi au luat nota 9 la teza la matematica.
c) Media clasei este suma notelor tuturor elevilor/numarul elevilor.
20+18+24+42+30+9/20=7.15
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!