👤

să mă ajute cineva va rog eu,dacă agățăm de un arc un corp de 200g Reprezentați toate forțele și Aflați greutatea corpului și cu cât se deformează arcul Dx( știind ca k=100N/m), ​

Răspuns :

Răspuns:

G=2N ; Δl=0,02m

Explicație: m=200g=0,2m k=100N/m

G=Fe

G=mg G=0,2*10=2N

Fe=k*Δl

mg=k*Δl

0,2*10=100*Δl

Δl=2/100=1/50=0,02m

(G=greutatea corpului)

(Fe=forta elastica)

(Δl=deformarea arcului)

Vezi imaginea MIRCEAANTONSIRGHE